DĂM ARIPI EDUCAȚIEI | Shopping City Sibiu
Ia o pauză din ce faci și gândește-te: cum ar arăta viața ta dacă nu ai fi avut niciodată abecedar? Accesul la educație al copiilor este esențial. În fiecare an, bibliotecile școlare din România supraviețuiesc cu ajutorul oamenilor care donează cărți pentru copii. Deși importanța lecturii pentru o educație solidă nu poate fi contestată, realitatea din teren arată că în ultimii 22 de ani școlile nu au mai primit fonduri pentru achiziția de carte în bibiotecile școlare. În perioada 30 august – 21 septembrie, la Shopping City Sibiu, se desfășoară campania Empty Classroom, o amplă acțiune de colectare de cărți și rechizite noi pentru copiii din satul Vurpăr, unde nevoia de materiale educaționale actuale și atractive este acută. Avem nevoie și de ajutorul tău. Poți dona cărți noi sau second-hand, dar în stare bună, precum și rechizite noi, într-un spațiu special amenajat din Shopping City Sibiu. Acestea vor ajuta la dotarea Școlii Gimnaziale Vurpăr și actualizarea stocului de carte al bibliotecii școlare. „ Cărțile sunt instrumentele care îi sprijină pe profesori în actul predării, iar pe elevi îi ajută să învețe lucruri noi. Biblioteca Școlii Gimnaziale Vurpăr deține multe cărți învechite, care nu mai sunt pe placul copiilor, aceștia fiind atrași de cărți noi și colorate. Din această pricină, elevii nu mai doresc să citească. Din păcate, școala noastră nu are posibilitatea să înnoiască din cărțile din bibliotecă din cauza fondurilor insuficiente. Ne-am dori să amenajăm câte un colț al lecturii cu cărți noi în fiecare sală de clasă, pentru ca elevii noștri să aibă acces și să fie din nou atrași de cărți ”, spune Mihaela Tomescu, directoarea Școlii Gimnaziale Vurpăr, din județul Sibiu. Cărțile vechi și uzate fac parte din realitatea multor școli din satele României, acolo unde încă mai există biblioteci școlare. Însă potrivit World Vision România, în 4 din 10 școli de la sat, respectiv în 6 din 10 comune, bibioteca școlară lipsește cu desăvârșire. Absența accesului la cărți și rechizite este una dintre cauzele analfabetismului funcțional. Conform celor mai recente statistici citate de World Vision, peste 44% dintre tinerii de 15 ani din România nu înțeleg textele citite. Campania Empty Classroom a ajuns anul acesta la a doua ediție. Inițiativa are ca obiectiv să ajute peste 10.000 de copii și 500 de profesori în acest an. La prima ediție, anul trecut, proiectul a venit în sprijinul a 24 de școli din 18 județe, ajungând la un număr de 7.768 de copii beneficiari. Proiectul Empty Classroom face parte dintr-un parteneriat mai amplu al NEPI Rockcastle și al asociației, care are drept obiectiv sprijinirea copiiilor din comunitățile vulnerabile din București, Ilfov, Constanța, Ialomița, Satu-Mare, Piatra – Neamţ, Mureş, Sibiu, Brăila, Galaţi, Timiș, Dolj, Gorj și Cluj. #ResponsiblyTogether Toate proiectele de responsabilitate socială ale grupului NEPI Rockcastle din cele 9 țări, inclusiv România, sunt comunicate sub umbrela  #ResponsiblyTogether (Responsabili, Împreună) , platforma de responsabilitate socială a grupului. „Responsabili, Împreună” reprezintă angajamentul NEPI Rockcastle prin intermediul centrelor comerciale din portofoliu pentru dezvoltarea și susținerea comunităților și va reunește toate inițiativele acestora, dedicate pilonilor de sustenabilitate precum educația, comunitatea și protecția mediului.

Data evenimentului

29 Aug. 2022 21:00 - 20 Sept. 2022 21:00

Download SPOT

apple-download-icongoogle-download-icon

Cel mai nou eveniment